Trawniki są bardzo ważnymi elementami kompozycji ogrodu, zatem o ich rozmiarach, położeniu i powiązaniu z innymi elementami otoczenia zawsze powinien decydować projektant. Do cech trawnika będących przedmiotem projektowania należą: rozmiary, kształt, ukształtowanie powierzchni i sąsiedztwo.
Rozmiary trawnika wynikają z przyjętych w projekcie proporcji wobec innych elementów obiektu. Należy pamiętać, że zawsze lepsza jest jedna duża płaszczyzna trawnika od kilku małych. Ma to uzasadnienie nie tylko ze względów estetycznych, ale również ze względu na łatwość pielęgnacji, a przede wszystkim koszenia. Na małych powierzchniach niemożliwe jest zastosowanie sprzętu mechanicznego. Większe płaszczyzny trawnika nie powinny być od siebie oddzielane, lecz odpowiednio połączone, co umożliwia przejeżdżanie maszynami do pielęgnacji. W związku z tym najwęższe miejsca powierzchni trawników powinny być szersze od szerokości roboczej stosowanych kosiarek.
Kształt i dostępność trawnika. Ustalając kształt powierzchni trawnika należy unikać tworzenia ostrych załamań, zwężeń itp., które w znacznym stopniu utrudniają koszenie. Miejsc takich nie można kosić mechanicznie, dlatego najczęściej zostają nie skoszone i szpecą całe otoczenie.
Projektując kształt trawnika należy pamiętać zawsze o tym, że cała jego powierzchnia powinna być dostępna dla kosiarki, przy czym powinna być zapewniona możliwość operowania nią bez niszczenia otaczających rabat itp.. Nie powinno się toż tak projektować trawnika, by podczas koszenia trzeba było przenosić maszynę przez różne występujące w otoczeniu przeszkody. Bardzo często trawnik zakłada się na przykład pod drzewami o pięknym naturalnym pokroju i bardzo nisko nad ziemią rozgałęzionej koronie, czyli pod drzewami o formach naturalnych bardzo rzadkich w parkach i ogrodach, a ogromnie cennych ze względów plastycznych. Do karygodnych praktyk należy usuwanie dolnych gałęzi takich drzew, a nawet ich konarów tylko dlatego. że nie można tam podjechać kosiarką, a często- chyba i dlatego, że prowadzący ją nie chce się schylać. W takich miejscach pod drzewami zamiast trawnika najlepiej jest utrzymywać powierzchnię gleby czystą lub pokrytą ściółką. Niekiedy można też stosować specjalne rośliny zadarniające.