Podgrzybek brunatny – grzyb płowy, borowik brunatny, grzyb kasztanowaty, zimowy, francuski, czarnulka, podgrzybnik, półgrzybek, siniak
grzyb drugorzędnej wartości. Ma kapelusz o średnicy 6…16 cm, o czekolado-wobrązowej barwie, o powierzchni u młodych okazów zamszowej, matowej, u starszych – w czasie suchej pogody -gładkiej i błyszczącej, w okresie opadów – lepkiej. Rurki początkowo żółtawe, później oliwkowe, po przełamaniu siniejące. Pory koloru rurek, drobne, okrągłe lub kanciaste, po dotknięciu siniejące. Trzon jasnobrązowy, u szczytu i podstawy jaśniejszy, żółtawy, na powierzchni omszony, włóknisty, podłużnie pręgowany, u starszych – gładki, równowąski, cylindryczny lub niekiedy zgrubiały, jak u borowików. Miąższ białawy, po przełamaniu lekko siniejący, zwłaszcza w pobliżu rurek. Wysyp zarodników brązowooliwkowy.
Występuje na ziemi, rzadziej u podstawy pni i pniaków, najczęściej w borach sosnowych, także w lasach mieszanych. Bardzo pospolity. Zbierany latem i jesienią, od połowy czerwca do końca października.
W stanie surowym trujący! Jadalny po sparzeniu wrzątkiem.