Piaskowiec. Jeśli ktoś lubi styl rustykalny, a więc drewniane belki stropowe i mury z naturalnego kamienia, wcale nie musi od razu kupować posiadłości wiejskiej. Można nadać nieco sielskiej prostoty swojemu dotychczasowemu mieszkaniu wykonując ścianę, która sprawi wrażenie zbudowanej z bloków piaskowca.
Jeśli pragniemy mieć w domu ścianę z kamiennego muru, ale nie potrafimy murować, spróbujmy zadowolić się dobrą imitacją. Nie trzeba wiele, by przy pomocy odrobiny taniej masy szpachlowej, niewielkiej ilości farby, pędzla i gąbki osiągnąć zaskakujące efekty „architektoniczne”.
Cala sztuka polega na tym, aby równomiernie rozprowadzić masę szpachlową i zanim stwardnieje nadać jej odpowiednią strukturę. W trakcie wykonywania mieszanki należy wrzucać proszek do wody – w przeciwnym razie będą tworzyły się bryły. Zaraz po związaniu masy trzeba ją pokryć warstwą lazuru akrylowego o niejednakowej grubości, nanosząc ją pędzlem prowadzonym prostopadle do ściany.
Kolejną warstwę farby nakłada się cienko i częściowo ściera, dzięki czemu powierzchnia sprawi wrażenie chropowatej.
1. Po rozmieszaniu masy szpachlowej do konsystencji pasty, nakłada się ją równomiernie na ścianę warstwą o grubości 0,5 cm i wygładza pacą. Pokrywaną płaszczyznę należy okleić taśmą malarską.
2. Posługując się krawędzią listwy lub -jak na zdjęciu – poziomnicą, odciskamy w miękkiej szpachli poziome linie imitujące spoiny. Odległości między nimi powinny być równe długości krótszego boku pacy.
3. Spoiny pionowe odciska się w masie pacą ustawioną skośnie.
4. Mocno dociskając naturalną gąbkę do masy szpachlowej, upodabniamy wygląd jej powierzchni do łupanego kamienia.
5. Trzonkiem pędzla lub tępo zakończonym ołówkiem odręcznie poprawiamy linie spoin, dzięki czemu staną się one nieregularne.
6. Zanim szpachla zwiąże, czyli stwardnieje, należy usunąć taśmę malarską z brzegów płaszczyzny „muru”.
7. Pokryty fragment ściany trzeba zagruntować akrylowym lazurem w kolorze jasnego dębu.
8. Biały lazur akrylowy nakłada się cienko na pierwszą warstwę farby, by następnie zetrzeć go przed wyschnięciem.
9. Na koniec należy zabarwić spoiny rozcieńczoną jasnoszarą farbą pigmentową.
Niezbędnymi narzędziami do wykonania imitacji kamieni z piaskowca są paca do gładzenia, pędzel oraz gąbka, celulozowa masa szpachlowa, akrylowy lazur o jedwabistym połysku jasny dąb, biały farba pigmentowa jasnoszara, wiadro na zaprawę, poziomnicą, kielnia murarska, pędzel z włosia, pędzel płaski, taśma malarska.