Opisujemy jak ustawiać lekkie konstrukcje z płyt gipsowo-kartonowych oparte na metalowych stelażach. Kącik, w którym wiszą niczym nie zakryte ubrania wywołuje wrażenie ogólnego chaosu w całym pomieszczeniu. Dzięki oddzielnemu kącikowi służącemu do spokojnej lektury oraz filiżance gorącej herbaty możemy się w pełni zrelaksować i odciąć nieco od świata codziennych kłopotów. Jeden z domowników chce surfować w Internecie, a drugi wolałby w tym czasie spokojnie poczytać. Obaj będą zadowoleniu gdy rozdzielimy ich lekką ścianką o grubości 10 cm, tłumiącą większość hałasów.
Ta ścianka działowa jest lekką konstrukcją budowlaną. Składa się ze stelaża wykonanego z metalowych profilów i z obydwu stron obłożonego płytami gipsowo-kartonowymi. Wprawdzie wykonanie stelaża z drewnianych łat dachowych jest tańsze, ale kosztuje więcej pracy. Przy zastosowaniu profilów metalowych postawienie ścianki w kształcie T, czyli takiej o jakiej tutaj piszemy, zabiera niecałe półtora dnia.
Skoro mowa o kosztach, odpowiedzmy sobie na ciągle powracające pytanie, nurtujące większość majsterkowiczów: czy opłaca się samodzielnie wykonywać coś, co można zlecić fachowcom? Jeśli ktoś potrafi posługiwać się poziomnicą i wkrętarką, wzniesienie ścianki nie powinno nastręczać mu problemów, a materiał potrzebny do ustawienia ścianki o powierzchni 14 m2 kosztuje znacznie mniej (szacunkowo liczyć można, że trzykrotnie) niż sama robocizna wynajętego fachowca. Już ten rachunek wystarcza, by wszystko stało się jasne: to się opłaca zrobić samemu! Do tego dochodzi jeszcze nieprzeliczalna na pieniądze satysfakcja z własnoręcznie wykonanego dzieła.