Zaprawianie nasion, czyli poddawanie ich działaniu środków chemicznych hamujących rozwój grzybów i owadów, powinno być stosowane przez ogrodników – zwłaszcza właścicieli ogrodów ekologicznych – jedynie w przypadkach koniecznych. Ten sam efekt uzyskamy stosując roślinne kąpiele nasion i mechaniczne środki ochrony roślin – na przykład siatki przeciw owadom niszczącym warzywa, naciętą folię itp. Czosnek, cebula, ekstrakt z kozłka lekarskiego i wywar z ziela skrzypu mogą znacznie opóźnić lub nawet powstrzymać rozwój grzybów. Można zapobiegawczo pozostawić nasiona w roztworze na około pół godziny, po czym po wysuszeniu od razu je wysiewać. Roztwór może być wykorzystywany wielokrotnie. Uszkodzeniom siewek przez owady latające najłatwiej zapobiec wysiewając nasiona pod szkłem lub pod folią. Wiele roślin doskonale rośnie w kulturze mieszanej, to znaczy sadzone na zmianę z innymi roślinami, chronią się wzajemnie. Nasiona o wyjątkowo twardych łupinach – na przykład nasiona szpinaku, rzodkiewek, boćwiny czy marchewki – łatwiej kiełkują, jeśli pozostawimy je na około 24 godziny w wilgotnym lnianym woreczku albo wymieszane z wilgotnym piaskiem w plastikowej torebce, po czym od razu wysiejemy je do gleby.
Wiele nasion wymaga do kiełkowania odpowiedniej temperatury. Pory, sałata albo endywia źle znoszą zbyt wysoką temperaturę, dlatego latem wysiewamy je w miarę możliwości w godzinach wieczornych albo wkładamy nasiona do lodówki na około 24 godzin, zapewniając im temperaturę +8 stopni.
Szpinak można wysiewać na wiosnę albo na jesieni. Wytrzyma nawet ujemne temperatury powietrza.
Warzywa korzeniowe, np. rzodkiew, rzodkiewka czy buraki, dobrze rosną i mogą być zbierane stopniowo.
Jarmuż wysiewamy latem, po zebraniu wczesnych warzyw. Pozostanie na grządce przez całą zimę.
Marchewka lubi pulchną glebę; niektóre z jej odmian są jednak przeznaczone do cięższej gleby gliniastej.
Rabarbar lubi glebę bogatą. Potrzebuje okresu spoczynku i może być zbierany tylko do końca czerwca.
Cukinia najlepiej udaje się w miejscach ciepłych, w dobrej glebie. Nadaje się także do hodowli doniczkowej.
Świeżą sałatę można zbierać w ogrodzie od wiosny do jesieni. Bardzo smaczna jest sałata liściowa, stale odrastająca, nie wymagająca regularnego wysiewania.
Próba kiełkowania dla starych nasion
Wykładamy talerz kawałkiem wilgotnej bibuły, wysypujemy próbkę nasion i przykrywamy je folią. Jeśli wy-kiełkowało mniej niż 50% nasion, nie warto wysiewać ich do gleby. Gdy liczba kiełkujących nasion jest mniejsza od 75%, należy je wysiewać gęściej, jeśli zaś wykiełkowało ponad 75% nasion – można nie obawiać się większych strat.