Innym sposobem zabezpieczenia bryły jest owijanie elastycznymi materiałami i osznurowywanie. Sposób ten jest najbardziej rozpowszechniony na całym niemal świecie. Opisane zabezpieczenie wymaga uformowania bardzo wyokrąglonej bryły. Dzięki wyokrągleniu bryły siły ściskające powstałe w wyniku osznurowania rozkładają się równomiernie i nie wywołują naprężeń, które mogłyby być powodem pękania i kruszenia bryły podczas transportu.
Kształt bryły zabezpieczonej przez owinięcie i osznurowanie: a) właściwy, b) niewłaściwy.
Zabezpieczaną bryłę należy odkopać na szerokość 30-40 cm dla udostępnienia jej powierzchni. Wykop powinien sięgać pod dno bryły nie głębiej niż na 1/4 średnicy. Głębsze podkopanie może spowodować osunięcie i zniszczenie bryły. Na odpowiednio uformowaną powierzchnię bryły nakłada się tkaninę jutową, papierową lub folię. Ułożenie 2 lub 3 warstw zwiększa elastyczność zabezpieczenia. Folię można zabezpieczyć przed osuwaniem się podczas nakładania przez wpinanie 5-centymetrowych gwoździ. Następnie zakłada się na dole pętlę o średnicy równej około 1/2 średnicy bryły. Używany do tego celu sznur powinien być dobrej jakości i mieć grubość 5-8 mm. Po założeniu pętli wykonuje się właściwe osznurowanie przekładając sznur przez wierzch bryły i pętlę. Zabezpieczając większe bryły stosuje się również pętlę w części górnej.
Po założeniu osznurowania przystępuje się do naciągania sznurów W kolejności ich przekładania. Całą czynność osznurowywania powinny wykonywać dwie osoby. Sznury należy naciągać stopniowo i na ogół czynność tę powtarza się dwukrotnie aż do uzyskania dostatecznego naprężenia. Zamiast przekładania sznura przez pętlę, co pochłania dużo czasu można stosować haki z grubego drutu, którymi łączy się sznur z pętlą. Sposób ten bardzo przyspiesza wykonanie osznurowania i jego zdejmowanie.
Zalety opisanego sposobu zabezpieczania są następujące:
— największa pewność nierozkruszenia bryły;
— możliwość dostosowania proporcji i rozmiarów bryły do stanu systemu korzeniowego;
— dobra ochrana bryły przed wysychaniem, a nawet umożliwienie jej podlewania podczas oczekiwania na transport.