Oprócz roślin specjalnie uprawianych, wiele polnych kwiatów, ziół i traw, po wysuszeniu, może być składnikiem zimowego bukietu. Niewyczerpaną skarbnicą roślin przydatnych do tego celu są łąki. Można tam spotkać wiele roślin mających walory dekoracyjne.
Biedrzeniec. Jest rośliną o charakterystycznym zapachu, podobnym do zapachu pietruszki. Ma białe kwiaty, zebrane w wielkie baldachy, a rośnie praktycznie wszędzie – na polach, nasypach kolejowych,.
Łyszczec wiechowaty. Zwany również gipsówką.
Jest to trwała roślina osiągająca 80 cm wysokości.
Ma łodygę od nasady rozgałęzioną, pokrytą drobnymi kwiatami, tworzącymi jakby delikatną mgłę.
Nawłoć. Pospolita roślina łąkowa o prostej łodydze, żółtych kwiatach. Rośnie w lasach, zaroślach, na terenie całego kraju.
Wrotycz pospolity. Często występująca roślina o sil-pym zapachu. Osiąga wysokość do 120 cm, na wysokiej łodydze ma żółte kwiaty, zebrane w sztywne baldachy. Rośnie w przydrożnych rowach, zaroślach, na brzegach lasów.
Trawy. Do pospolitych traw dziko rosnących należą: drżączka, kupkówka, wiechlina, kostrzewa, a także życica, stokłosa, perz, kłosówka, mietlica, trzęślica, mozga, trzcina, wyczyniec, tymotka, chwastnica, włośnica i wiele innych. Są to rośliny, które spotyka każdy podczas wędrówek po polach i często przynosi do domu, nie znając ich nazw.
Do roślin łąkowych łatwo dających się suszyć należą też osty i szczecie.
Las również jest pełen roślin na suche bukiety. Gałązka sosny długo zachowuje świeżość i bez trudu przetrwa do następnego sezonu. Do roślin trwałych należy jemioła, pasożytująca na topolach, brzozach i sosnach. Rośnie wysoko, jest więc trudno dostępna, a zrywa się ją od jesieni do wiosny. Ciekawym składnikiem bukietu są gałązki z owocami, np.: berberysu, głogu, dzikiej róży czy jarzębiny. Łatwo i ładnie daje się zasuszyć wrzos.
Do kompozycji przestrzennych przydają się też korzenie – zbiera się je późną jesienią lub wczesną wiosną przed wypuszczeniem liści na drzewach.