Większość roślin doniczkowych wymaga stale wilgotnego podłoża. Częstość podlewania zależy: od gatunku rośliny – te o grubych, mięsistych liściach, jak kaktusy, rośliny gruboszowate, sansewieria gwinejska podlewa się rzadziej niż rośliny o cienkich, delikatnych liściach, jak paproć, begonia, pantofelnik; od pory roku – zimą wzrost roślin jest ograniczony, należy zatem podlewać je rzadziej niż na wiosnę i latem; od warunków bytowania – wzrost temperatury i intensywności światła zwiększa zapotrzebowanie na wodę. Rośliny w małych doniczkach i takie, które nie były przesadzane zbyt długo wymagają częstszego podlewania.
Rośliny podlewa się wówczas, gdy ziemia w doniczce przesycha, ale zachowuje jeszcze niewielką wilgotność. Zbytnie przesuszenie ziemi powoduje, że woda zamiast wsiąkać wycieka dołem. W takim wypadku doniczkę należy zanurzyć po krawędzie w naczyniu z wodą. Gdy powietrze wypychane z bryły korzeniowej przestaje uchodzić, doniczkę należy wyjąć i postawić na spodku w miejscu przeznaczenia. Nieprawidłowy jest również stan, gdy zasklepienie powierzchni ziemi w doniczce uniemożliwia przenikanie wody do bryły korzeniowej. Wówczas powierzchnię trzeba spulchnić, a następnie zanurzyć doniczkę w naczyniu z wodą, jak przy przesuszeniu.
Do podlewania należy używać wody o temperaturze pokojowej, bez chloru (wodę z miejskiego wodociągu pozostawia się na noc w otwartym, szerokim naczyniu). Podlewanie zimną wodą powoduje u niektórych roślin (np. fiołka afrykańskiego) powstawanie jasnych plam na liściach. Podlewając napełnia się wodą przestrzeń pomiędzy powierzchnią ziemi a krawędzią doniczki, czeka (około pół godziny) aż jej nadmiar pojawi się na podstawce, a następnie wodę z podstawki zlewa. Rośliny o liściach owłosionych, jak fiołek afrykański, gloksynia (syningia ogrodowa) – nawadnia się od dołu przez zanurzenie doniczki w naczyniu z wodą do poziomu ziemi w doniczce. Po nawodnieniu ziemi doniczkę stawia się w miejscu przeznaczenia. Nie należy spryskiwać liści roślin doniczkowych stojących w pełnym słońcu. Krople wody na liściach przy intensywnym działaniu promieni słonecznych powodują poparzenia.