Rośliny ozdobne na balkonie – O powodzeniu uprawy roślin na balkonie decyduje ich właściwy wybór. Należy się przy tym kierować ich wymaganiami świetlnymi i cieplnymi, które muszą być zgodne z warunkami panującymi na balkonie. Dla wielu gatunków jest korzystna wystawa wschodnia. Światło wschodzącego słońca ma dużą ilość ultrafioletu, mniejsze są tam też różnice temperatur między nocą a dniem. Wystawa południowa ma dużo światła przez większą część dnia, dużą ilość podczerwieni, a tym samym wyższą temperaturę, co nierzadko powoduje przegrzewanie się roślin i szybkie wysychanie podłoża. Z kolei wystawa zachodnia zapewnia roślinom większą ilość ultrafioletu niż wystawa południowa, jednak krótkotrwałe oświetlenie i szybka zmiana temperatur po zachodzie słońca nie są korzystne dla wegetacji roślin. Najgorsze warunki, zarówno świetlne, jak i cieplne, ma wystawa północna. Dlatego niewiele jest roślin, które można posadzić na tak usytuowanych balkonach.
Na balkon z wystawą południową nadają się następujące rośliny:
-jednoroczne z rozsady: petunia, żeniszek, aksamitka, werbena, heliotrop, begonia stale kwitnąca, cynia, szałwia, lwia paszcza;
– jednoroczne wysiewane wiosną do skrzynek: nasturcja, smagliczka, nagietek, portulaka, maciejka (lewkonia dwurożna), rezeda, groszek pachnący;
– pnącza jednoroczne uprawiane z rozsady: powój, wilec, kobea, chmiel japoński;
– dwuletnie sadzone wczesną wiosną; bratek (fiołek ogrodowy) stokrotka;
– byliny: floks szydlasty, gęsiówka, pierwiosnek gruziński, sasanką, zawciąg, żagwin, koleus, pelargonia rabatowa i bluszczolistna.
Na balkonach zacienionych o wystawie wschodniej lub zachodniej sadzi się następujące rośliny;
– jednoroczne z rozsady: niecierpek balsamina, aksamitka;
– jednoroczne z siewu: fasola wielokwiatowa, tytoń skrzydlaty, godecja;
– dwuletnie: niezapominajka, bratek;
– byliny: paprocie, barwinek, pierwiosnek, bezłodygo-wy bluszcz, fuksja, niecierpek, pantofelnik, niskie odmiany dalii, begonia bulwiasta.
Na balkony z wystawą północną wybór jest bardzo ograniczony; można polecić: begonię bulwiastą, fuksję, bluszcz i winobluszcz.
W miejscach narażonych na działanie silnego wiatru dobrze rosną: żeniszek, stokrotka, lobelia, aksamitka, rozchodnik i bratek.
Rośliny uprawiane na balkonie należy podlewać codziennie rano 2…3-krotnie małymi dawkami wody, tak aby dobrze nawilżyć ziemię na całej głębokości skrzynki. W dni upalne podlewa się rano i po południu wodą, która stała w otwartym naczyniu na balkonie.
Co tydzień lub raz na 10 dni trzeba nawozić ziemię roztworem mieszanek Flora lub Florogama czy też przefermentowanym krowieńcem lub kurzeńcem w proporcji z wodą 1:30. Jako podłoża można używać ziemi kompostowej, darniowej lub gliniastej z torfem i piaskiem w stosunku 2:1:1, wzbogaconej wieloskładnikowym nawozem mineralnym. Podłoże powinno być co roku wymieniane.
Pielęgnując rośliny, systematycznie spulchnia się ziemię w skrzynce oraz usuwa żółknące i uszkodzone liście oraz przekwitające kwiaty wraz z szypułkami kwiatowymi, nie dopuszczając do dojrzewania nasion.