Okiennice, którymi można zasłonić okna i drzwi to klasyczny sposób ochrony przed ingerencją z zewnątrz jest opłacalny, gdy sami zajmiemy się wykonawstwem.
Istnieje kilka powodów, dla których warto zaopatrzyć okna w okiennice. Są one dobrą zasłoną przed ciekawskimi i zbyt silnym słońcem. Chronią także przed utratą ciepła z pomieszczeń, a ozdobiona nimi fasada uzyskuje ciekawszy wygląd. Zamykane okiennice nie są produkowane seryjnie w standardowych rozmiarach. Trzeba je wykonywać na indywidualne zamówienie, co sprawia, że są odpowiednio droższe. Możemy sporo zaoszczędzić, jeśli sami sięgniemy po piłę i puszkę z klejem. Pokazane tu okiennice zostały wyposażone w lite skrzydła o konstrukcji ramowej, obejmującej płyciny. Materiał potrzebny do ich budowy można kupić w składach drzewnych lub marketach budowlanych.
Ramy zrobimy ze świerkowych desek, połączonych w rogach na zakładkę, a płyciny z wodoodpornej sklejki (AW 100). Wewnętrzne obramowanie tworzą deski o szerokości 10 cm, zewnętrzne zaś – szerokie na 8 cm. W powstałym w ten sposób rowku osadza się płyciny i mocuje je tak zwanymi ćwierćwałkami. Kasetony na płycinach, wykonane również ze sklejki, urozmaicają monotonne powierzchnie skrzydeł.
Do okiennic mocuje się zawiasy w kształcie T lub L. Haki zawiasów można przykręcać do ściany, wkręcać w kołki osadzone w ścianie lub wmurowywać.
Najlepszą ochroną okien przed hałasem, zimnem i słońcem są okiennice lite. Płyciny z kratek lub listewek nie spełniają tej roli tak dobrze.
Sztywne okucia do okiennic są produkowane w rozmaitych rozmiarach i kształtach. Kupić je można w marketach budowlanych i sklepach z artykułami metalowymi.
Okiennice są narażone na działanie różnych czynników atmosferycznych, dlatego ich drewniane elementy muszą być pokryte warstwą chroniącą je przed wilgocią. Połączenia wykonane zwykłym klejem stolarskim nie oprą się wilgoci i zmiennym temperaturom powietrza. Dlatego trzeba używać specjalnych klejów do drewna, oznaczonych jako „wodoodporne”.