Izolacja układana na krokwiach jest najlepsza pod względem właściwości fizycznych. Płyty z wełny mineralnej układa się w dwóch warstwach. Zaletą tego wariantu izolacji jest to, że cały przekrój krokwi pozostaje wówczas widoczny, co nadaje pomieszczeniom interesujący rustykalny charakter. Oprócz tego, przybijając gwoździami do krokwi nasączone woskiem deski lub płyty ze sklejki otrzymamy gotowe poszycie sufitów i skosów, umożliwiające natychmiastowe zamieszkanie w tak wykończonych pomieszczeniach. Wszelkie inne sposoby izolacji dachu wiążą się z dodatkowymi pracami wykończeniowymi na poddaszach.
Niniejszy przykład dowodzi, że również izolację cieplną układaną na krokwiach mogą wykonać majsterkowicze, pod warunkiem wyboru odpowiednio prostego systemu. Nakład pracy może się okazać nawet mniejszy niż w przypadku izolacji układanej pomiędzy krokwiami.
Zaleta izolacji układanej na krokwiach polega między innymi na tym, że wykonuje się ją w całości, bez dzielenia na krokwiach stanowiących mostki zimna. Powyższy przekrój pokazuje, że dolna warstwa izolacyjna użytego tutaj systemu firmy Rockwool może być układana w całości. Płytę Flexirock, której grubość wynosi 120 mm, układa się z nadwyżką wymiarową (na wcisk), a pomaga w tym dodatkowo zwiększona sprężystość jednego z jej boków, więc nie trzeba uszczelniać połączeń z uchwytami izolacji dachowej. Przestrzeń pomiędzy „krokwiami pomocniczymi” jest wykorzystywana do umieszczenia drugiej warstwy izolacyjnej z płyt wełny mineralnej o grubości 60 mm -tak, że całkowita wysokość wykorzystanej do izolacji wełny wynosi 180 mm. W razie potrzeby można zwiększyć o dalszych kilka centymetrów jej grubość, zmieniając rozmiary krokwi pomocniczych.