Araukaria (Igława) chilijska (Araucaria araucana)
Wygląd: Wiecznie zielone, dwupienne drzewo szpilkowe z koroną okrągławą, owalną lub szerokostożkowatą na obłym, bardzo prostym i smukłym pniu. W swojej ojczyźnie osiąga wysokość do 50 m, u nas – rzadko ponad 10 metrów.
Gałęzie umieszczone wyłącznie okółkowo, bardzo smukłe i długie są stosunkowo słabo rozgałęzione, prosto odstające albo lekko zwisające, tylko w górnej części korony – skierowane w górę.
Kora ciemna, brunatnoszara jest podzielona poprzecznymi bruzdami przez nasady obumarłych, opadłych gałęzi lub pomarszczona, niekiedy z licznymi kroplami żywicy.
Szpilki ustawione na gałęziach gęsto, spiralnie, mają około 3-4 cm długości i są prawie tak samo szerokie, w zarysie trójkątne lub owalne, z przodu z krótkim, smukłym wierzchołkiem, dość sztywne i skórzaste, po obu stronach ciemnozielone i niekiedy błyszczące, wszystkie skierowane ku szczytowi pędu. Kwiaty męskie w małych kiściach na końcu pędów, pozostają na drzewie miesiącami. Szyszki żeńskie bardzo duże, kuliste albo nieco podłużne, o grubości do 17 cm. stoją prosto na grubszych gałęziach, pozostając az do drugiego roku po zapyleniu zielone. Dopiero później brunatnieją i rozpadają się na drzewie na poszczególne łuski, Brunatne nasiona o wielkości około 2×4 cm są jadalne i bardzo oleiste.
Występowanie: Ojczyzną araukarii są Andy Chilijskie i Argentyńskie, gdzie na stokach tworzy ona miejscami zwarte drzewostany. W obszarze śródziemnomorskim jest często sadzona w parkach i ogródkach przydomowych jako drzewo ozdobne. Piękne okazy znaleźć też można w południowej Anglii i w Irlandii. W Niemczech araukarie wytrzymują zimę tylko tam, gdzie panuje szczególnie łagodny klimat (na przykład w Nadrenii),
Okres kwitnienia: Od czerwca do Iipca.
Uwagi ogólne; Araukariowate to rodzina szpilkowych obejmująca łącznie tylko dwa rodzaje z 36 gatunkami występującymi jedynie na półkuli południowej, na wszystkich kontynentach z wyjątkiem Afryki. W systemie roślin rodzina ta zajmuje nieco izolowaną pozycję, ze względu na szczególną budowę kwiatów, nie przypominających kwiatów innych rodzin szpilkowych (na przykład Sosnowatych). Przedstawiony tu rodzaj Araucaria jest reprezentowany w Ameryce Południowej przez dwa, a na świecie przez 18 gatunków; większość z nich występuje dziko w Australii i Nowej Gwinei. Ze względu na to, że przybiera osobliwe formy araukaria jest często stosowana jako ozdobna roślina drzewiasta. Nie sposób ją pomylić z żadnym innym drzewem szpilkowym. Araukarie często bywają określane jako „chilijska jodła ozdobna” – nazwa wprowadzająca w błąd i niepoprawna botanicznie.
W odróżnieniu od wielu innych drzew szpilkowych u araukarii liścienie pozostają podczas kiełkowania w ziemi, Skutkiem tego młoda roślina ma już normalne, typowe dla gatunku ulistnienie.