Dąb burgundzki (Quercus cerris)
Wygląd: Drzewo liściaste zrzucające liście na zimę. do około 35 im wysokości. Korona początkowo bardzo luźna i smukła, ze stromo wzniesionymi, cienkimi, dość regularnie ułożonymi konarami, natomiast u starszych drzew silniej sklepiona o kulistym zarysie, z głównymi gałęziami odchodzącymi promieniście w górę.
Pień stosunkowo smukły i prosty, w dolnej części 2 niezbyt licznymi gałęziami.
Kora już na młodszych okazach wyraźnie bruzdowana, szarobrunatna, spękana i często odpadająca małymi płytkami. Pędy silne, z delikatnym, szarozielonym owłosieniem i dlatego wyglądające nieco matowo. Pączki owalne, dość długo i gęsto owłosione, otoczone trwałymi nitkowatymi łuskami, bladobrunatne.
Liście długości 8-11 cm i szerokości około 5 cm, podłużne, w zarysie wąskie, owalne, na obu końcach równomiernie klinowato zwężone, po obu stronach z siedmioma-dziewięcioma niejednakowej wielkości klapami, rozdzielonymi przez ostro zbiegające zatoki. Blaszki liścia zwykle tylko do połowy wcięte (klapowane), rzadko podzielone prawie aż do nerwu środkowego (pierzastodzielne), Klapy okrągławe lub delikatnie zaostrzone, z małym ząbkiem na szczycie, często jednak całkiem tępe. Górna powierzchnia liścia bezpośrednio po rozwinięciu jest szorstka i owłosiona, później łysieje i wtedy lekko błyszczy. Spód liścia pokryty jest miękkim meszkiem, który utrzymuje się przez cały okres wegetacyjny. Ogonki liściowe mają długość 0,5-1,5 centymetra. Żołędzie dojrzewają dopiero w drugim roku i są ukryte prawie całkowicie w szerokich miseczkach, pokrytych tęgimi łuskami. Siedlisko; Dąb burgundzki preferuje gleby z próchnicą typu muli na obszarach o klimacie suchym t ciepłym.
Występowanie: Właściwą ojczyzną tego gatunku dębu jest wschodnia część obszaru śródziemnomorskiego oraz południowo-wschodnia Europa, Jego naturalny zasięg sięga az do północnych Włoch. Czasami drzewo to bywa sadzone w parkach i ogrodach, i niekiedy dziczeje. Naturalne stanowiska w Europie Środkowej nie są znane. Uprawa w lasach jest zatem z powodów klimatycznych możliwa tylko na południu Europy.
Okres kwitnienia. Od kwietnia do maja. Gatunek pokrewny Dąb omszony wyróżnia się swoim długim, brunatnawym, dość gęsto i puszyście owłosionym pędem. Liście długości 10-12 cm mają po każdej stronie od czterech do siedmiu szerokich, okrągławych klap. skierowanych ku przodowi. Są one od spodu początkowo gęsto owłosione, później – juz tylko na nerwach liściowych. Sadzony bywa rzadziej. W Polsce rośnie dziko tylko w Bielinku nad Odrą.
Drewno dębu burgundzkiego jest dość mocne i twarde. Pod względem jakości odpowiada ono drewnu większości innych dębów i jest stosowane w produkcji mebli.