Jakie rośliny wybrać do miejsc cienistych?
Miejsca zacienione to bardzo specyficzne części ogrodu, które podczas jego projektowania wymagają sporej wiedzy i odpowiedniego podejścia. Specyficzny mikroklimat miejsc cienistych z małą ilością światła i podwyższoną wilgotnością sprawia, że roślinność do takich miejsc należy wybierać bardzo starannie i z rozmysłem. Pamiętać należy, że trawnik w miejscach cienistych rośnie na ogół słabo, jest rzadki i masowo pojawia się w nim mech. Z kolei wiele roślin drzewiastych, zwłaszcza iglastych w cieniu rośnie kiepsko, nie wybarwia się odpowiednio oraz wykazuje podwyższoną skłonność do zachorowań. Jak zatem dobrać roślinność do miejsc cienistych? Oto kilka propozycji.
Trawnik w miejscu cienistym
Choć na ogół trawniki w miejscach zacienionych wyglądają nie najlepiej, to da się temu chociaż częściowo zaradzić. Przy zakładaniu murawy w cieniu należy pamiętać, aby bezwzględnie używać mieszanek przeznaczonych do miejsc cienistych. Drugim zagadnieniem jest odpowiednia pielęgnacja trawnika, która wiąże się z koniecznością wykonywania dokładnej wertykulacji, wapnowania i nawożenia nie zakwaszającymi gleby nawozami. Zabiegi takie pomagają pozbyć się mchu i dają więcej miejsca do wzrostu trawie.
Roślinność okrywowa
Alternatywą dla trawnika w cieniu są rośliny okrywowe. Istnieje cały szereg roślin, które świetnie okrywają glebę w cieniu. Na uwagę zasługują krzewy takie jak liczne odmiany irgi poziomej i dammera, śniegulizka Chaneulta Hancock oraz tawulec pogięty Crispa. Krzewy te rozrastają się szeroko i szybko okrywaja powierzchnie zwartym kobiercem pedów. Doskonałą rośliną okrywową do cienia jest bluszcz, którego pędy czołgając się po ziemi przyrastając do niej tworżac gęsty dywan ciemnozielonych liści. Inne rośliny, które doskonale sprawdzają się jako rośliny okrywowe w cieniu to runianka japońska, barwinek oraz gajowiec żółty.
Żywopłot w cieniu
Do zakładania żywopłotów w miejscach cienistych szczególnie wartościowych jest kilka roślin. Na żywopłoty liściaste w cieniu doskonale nadają się buk zwyczajny i grab pospolity. Z kolei żywopłot iglasty można założyć z cisów pospolitego, lub pośredniego, ewentualnie z choiny kanadyjskiej.
Iglaki w cieniu
Choć wiekszość roslin iglastych to na ogół rośliny wybitnie światłolubne, istnieje kilka gatunków, które świetnie radzą sobie w cieniu. Zaliczyć do nich można niemal wszystkie jodły, w tym popularne w przydomowych ogrodach jodły koreańskie, zwyczajne, kalifornijskie i górskie. Innym drzewem iglastym, które dobrze rośnie w cieniu jest choina kanadyjska. Spośród krzewów iglastych do miejsc zacienionych doskonale nadaja się liczne odmiany cisów pospolitego i pośredniego oraz żywotnikowiec japoński.
Rośliny barwnolistne w cieniu
Choć rośliny o kolorowych liściach rosnące w cieniu na ogół nie wybarwiaja się intensywnie istnieje kilka roślin, które warto wprowadzić do kompozycji cienistego zakątka aby urozmaicić go kolorystycznie. Ciekawym akcentez na pewno będą barwnolistne klony palmowe, odmiany derenia białego o białym obrzegowaniu lisci np. Elegantissima oraz bardzo liczne odmiany różnobarwbych funkii.
Rośliny kwitnące do cienia
Cienisty fragment ogrodu warto urozmaicić roślinami kwitnacymi. Doskonale w miejscach zacienionych czuć się będą efektownie kwitnące różaneczniki, pierisy i hortensje ogrodowe. Spośród większych krzewów doskonale sprawdzą się liczne gatunki i odmiany kalin i jaśminowców. Z kolei z kwitnących bylin do cienia warto wybrać funkie, liliowce, tawułki, języczkę przewalskiego oraz piwoniie.