Mamutowiec olbrzymi (Sequoiadendron giganteum)
Wygląd: Wiecznie zielone, do 80 m wysokie drzewo szpilkowe ze stożkowatą koroną i z dość gęsto ułożonymi gałęziami. Pień u nasady uderzająco zgrubiały, dalej – stopniowo zwężający się.
Gałęzie u starszych okazów wyrastają dopiero na dużej wysokości nad ziemią, w młodości rosną okółkowo, z wiekiem – nieregularnie. Kora uderzająco miękka i gruba (do 50 cm), u starych drzew głęboko bruzdowana i spękana, barwy od rudej do ciemnobrunatnej, odpada włóknami. Młode pędy bardzo sztywne i mocne, zielonkawoszare.
Szpilki, ułożone spiralnie lub w trzech podłużnych szeregach mają 5-10 mm długości, są lancetowate lub łuskowate, zaostrzone, na wierzchu płaskie, a pod spodem podłużnie bruzdkowane. W dolnych częściach pędów przylegają do gałązek, a w strefie wierzchołkowe wyraźnie odstają. Są ciemnozielone lub niebieskawozielone, niekiedy błyszczące; przy rozcieraniu wydzielają zapach anyżku.
Kwiaty męskie rosną zawsze pojedynczo na końcach pędów. Szyszki żeńskie występują pojedynczo albo po dwie na grubszych końcach, podłużnie kuliste, wielkości około 4×3 cm, w stanie dojrzałym ciemnobrunatne. Tarczki na łuskach szyszkowych z wyraźnym ciernistym wyrostkiem.
Występowanie: Mamutowiec występuje dzisiaj dziko tylko na obszarach położonych pomiędzy 1500 a 2500 m n.p.m., na zachodnich stokach gór Sierra Nevada w Kalifornii. Jest jednak szeroko rozpowszechniony w Europie jako drzewo ozdobne i parkowe.
Okres kwitnienia: Od marca do kwietnia. Uwagi ogólne: Mamutowce osiągają biblijny wiek, jakkolwiek nie należą do rekordzistów pod względem wieku. Niemniej jednak osiągany przez nie wiek 2000-3000 jest imponujący. Okazy tego gatunku dorastają często do 100 m, nie osiągając wysokości sekwoji wiecznie zielonej, są za to o wiele bardziej rozrośnięte. Miąższość drewna największego znanego okazu, General Sherman Tree odpowiada mniej więcej masie drewna ze świerków rosnących na powierzchni pół hektara. Najokazalsze drzewa rosną w Kalifornii w Parku Narodowym Sekwoja, gdzie podlegają ochronie. Już wkrótce po odkryciu tych gigantów liczni prezydenci amerykańscy angażowali się osobiście w ich zachowanie.
Gatunek pokrewny:
Szydlica japońska (Cryptomeria japonica) jest o wiele niższa i mniej masywna, niż jej północnoamerykański krewniak. Ma spiralnie ustawione, bardzo sztywne i ostre szpilki długości około 15 mm, których końce są sierpowato zakrzywione. Gatunek ten jest rodzimy w Japonii, w Europie jednak często stosowany jako drzewo parkowe i ozdobne. Jak u wszystkich krewnych mamutowca, szyszki mają zdumiewająco małe rozmiary – osiągają długość zaledwie 2 centymetrów.