Ogrodowe systemy nawadniające.
Świadczymy usługi w zakresie projektowania, montażu i konserwacji ogrodowych systemów nawadniajacych. Montowane przez nas systemy nawadniajace są w pełni automatyczne i profesjonalnie wykonane, dzieki czemu mogą Państwo zaoszczędzić czas i nie martwic się o to, że rośliny w Państwa ogrodzie uschną.
Systemy nawadniajace wykonujemy z podzespołów renomowanych firm takich jak: Rain bird, Hunter, K-rain i Wethermatic.
Jeśli chcą Państwo wiedzieć więcej o ogrodowych systemach nawadniających zapraszamy do lektury następnego działu.
Z czego składa się system nawadniajacy
Automatyczny system nawadniający składa się z kilku części. Pierwsza z nich to system rur rozprowadzających wode po całym ogrodzie, na końcu których znajduja się elementy podlewające, którymi są zraszacze, linie kroplujące, lub mikrozraszace. Do podlewania różnych typów roślinności stosuje się różne typy urzadzeń podlewających i tak do podlewania trawników i niskiej roslinności wykorzystywane są zraszacz wynurzalne różnego typu (statyczne, rotacyjne), do podlewania zwartych grup roślin można wykorzystać linie kroplujące (rura, z systemem otworów tzw. kroplowników, przez które woda saczy się bezposrednio pod korzenie roślin), a do podlewania pojedynczych, wiekszych roślin można wykorzystać mikrozraszacze. Oprócz rur i urzadzeń podlewajacych system nawadniajacy wyposażony jest rónież w szereg zaworów, i tzw. „odwadniaków” (automatyczne zawory odwadniajace), które ułatwiają jego konserwację.
Druga część ogrodowego systemu nawadniającego to automatyka, która steruje systemem. Składaja się na nią sterownik, czujnik deszczu, wilgotnosci, lub stacja pogodowa oraz elektrozawory. Urządzenia te odpowiadaja za dostarczanie roślinom odpowiedniej ilości wody, o odpowiednim czasie.
Cały system podzielony jest na sekcje. Poszczególne sekcje są odpowiedzialne za podlewanie poszczególnych części ogrodu. Każda sekcja, ma własny system rur zozprowadzajacych wodę zakończona urzadzeniami jednego typu np. zraszaczami statycznymi, lub linią kroplujacą. Czas pracy i ilośc wody do podlewania dla każdej sekcji są regulowane przez sterownik, który połączony jest z urzadzeniami sprawdzającymi aktualny stan pogody tak, aby nie podlewać ogrodu np.w czasie deszczu, mrozu, lub porywistego wiatru. Sterowniw otwiera, lub zamyka elektrozawory znajdujace się na poczatku rur zasilających.
System nawadniajacy jest dzielony na sekcje z dwóch powodów. Pierwszy to odmienne zapotrzebowanie na wodę różnych typów roślinności, w różnych częściach ogrodu. Drugi to fakt, że trudno jest znaleźć żródło wody dostarczająco wydajne, by na raz podlewać cały ogród. Z tego powodu ogród podlewany jest „na raty”, wykorzystując mniej wydajne źródła wody.
Woda do podlewania ogrodu. Skąd ją wziąć?
Bardzo ważnym zagadnieniem, przy projektowaniu i montażu systemu nawadniajacego, jest źródło wody, któro będzzie go zasilać. Zagadnienie, jest ważne, gdyz w decydujący sposób wpływa na koszty podlewania ogrodu.
Najłatwiej dostepnym żródłem wody jest oczywiście woda pochodząca z wodociagu. Niestety podlewanie ogrodu taka woda jest dośc kosztowne i w przypadku większego ogrodu może być nie do przyjęcia. Jeśli jednak zdecydujemy się na takie rozwiązanie bardzo ważne jest aby zamontować osobny licznik wody,do którego podłączony będzie system, dzieki czemu można uniknąć opłąty za odprowadzenie ścieków do kanalizacji.
Znacznie tańszym rozwiązaniem od wody z sieci, jest woda pochodząca ze studni. W tym przypadku, płacimy jedynie za prąd do zasilania hydroforu. Własna studnia w przypadku duzych ogrodów jest jedynym racjonalnym żródłem wody dla systemu nawadniajacego. Jeśli ją mamy na działce, to pozostaje jedynie podłączenie hydrofora o odpowiednich parametrach i można montowac system nawadniający. Jeżeli studni nie ma to, trzeba ją wykopać. Koszt budowy takiej studni może być bardzo różny. Najtaniej będzie, jeśli na działce płytko wystepuje woda gruntowa. Do studni możemy odprowadzić wodę z dachu budynku oraz drenaży. W przypadku podlewnia ogrodu wodą ze studni bardzo wazna jest jej jakość. Woda silnie zakamieniona, lub zawierająca dużo żelaza nie nadaje się, ponieważ bardzo szybko zatka zraszacze i kroplowniki.
Zalety systemów nawadniajacych
Systemy nawadniające posiadaja szereg zalet, dzięki którym bardzo szybko zwracaja się koszty poniesione na ich założenie. Najważniejsze z nich to:
- wygoda – latem nie musimy spędzać 2 godzin dziennie na podlewanie ogrodu – system podleje ogród za nas
- reguralność podlewania – system nawadniajacy podlewa ogród zawsze gdy jest to potrzebne nie pozwalając roślinom na nadmierna utratę wody. Można spokojnie wyjechać na wakacje i nie martwić się o stan trawnika po powrocie.
- pora podlewania – system nawadniający podlewa ogród w najodpowiedniejszej porze, która jest na ogół wczesny ranek. Malo komu chce się wstawać o godzinie 5 rano, żeby podlać ogród.
- oszczędność wody – system nawadniajacy zużywa mniej wody do podlewania ogrodu, niż przy podlewaniu wężem i jednocześnie równomierniej ją rozprowadza. Szczególnie dużą oszczędność gwarantuje używanie lini kroplujacych i mikrozraszaczy do podlewania roślin.
- zdrowy wyglad i szybki wzrost roślin – dzieki temu, że system nawadniajacy działa bardzo regularnie, rośliny stale są dobrze zaopatrzone w wodę. Jeśli posiadamy w ogrodzie system nawadniajacy to w połączeniu z odpowiednim nawożeniem roślin możemy uzyskać rewelacyjne efekty.
- -trwałość i niezawodnoś – jeżeli system został dobrze zaprojektowany i solidnie zmontowany z dobrej jakości podzespołów, to można mieć pewność, że bezawaryjnie posłuży przez szereg lat.