Pielęgnacja starszych drzew po przesadzeniu to przede wszystkim zabiegi mające na celu ograniczenie strat wody oraz jej uzupełnianie przez odpowiednie, bardzo staranne podlewanie. Drzewo należy podlewać tylko wówczas, kiedy zachodzi lego potrzeba.
Jeżeli ziemia z głębokości 20 cm po ściśnięciu w dłoni utrzymuje się w stanie zbrylonym, można uznać, że wilgotność jej jest dostateczna. Nadmierne nawilgocenie, zwłaszcza na glebach cięższych, gliniastych, utrudnia dostęp powietrza do korzeni, a przez to osłabia proces ich regeneracji. Dlatego w czasie chłodnej i wilgotnej pogody nie należy stosować podlewania.
Skutecznym sposobem ograniczenia strat wody przez duże drzewo w razie nagrzewania się pnia i konarów oraz działania wiatrów jest owijanie pnia i konarów tkaninami jutowymi lub papierowymi. Owinięcie powinno być podwójne, nie należy jednak owijać zbyt grubo, ponieważ długotrwałe utrzymywanie się wilgoci może spowodować rozwój grzybów i infekcję kory i drewna. Dobrym, chociaż nie stosowanym jeszcze u nas sposobem jest spryskiwanie kory pnia i konarów specjalnymi emulsjami parafinowymi, woskowymi lub lateksowymi, które tworząc cienkie powłoki skutecznie chronią przed stratami wody. Powłoki te po pewnym czasie pękają i oddzielają się od kory.
Bardzo pożądane jest ułożenie wokół świeżo przesadzonego drzewa odpowiedniej ściółki. Utrzymywanie ściółki nie tylko chronili glebę przed wysuszeniem, ale uniemożliwia jej zasklepienie utrudniające dostęp powietrza do korzeni.
Bardzo niekorzystne jest dopuszczenie do pojawienia się chwastów wokół drzewa. Pobierają one bardzo intensywnie wodę i składniki pokarmowe i mogą stanowić znaczną konkurencję i zagrożenie dla drzewa.