W razie konieczności dłuższego przechowywania roślin, zwłaszcza w miejscach niedostatecznie osłoniętych, stosuje się dołowanie. W tym celu należy w najbardziej odpowiednim miejscu wykopać rowek umożliwiający swobodne umieszczenie korzeni i ustawić w nim rośliny.W miejscach nie ocienionych rośliny ustawia się w pozycji pochylonej w kierunku południowym, dzięki czemu zmniejsza się nagrzewanie powierzchni pni i pędów. W miejscach ocienionych -rośliny ustawia się pochylone zgodnie z kierunkiem wiejących wiatrów; takie ustawienie zmniejsza ich działanie osuszające. Następnie należy zasypać korzenie sypką ziemią lub kompostem torfowym i podlać.
Brak możliwości posadzenia zadołowanych roślin może spowodować (zwłaszcza w okresie wiosennym) rozpoczęcie przez nie wegetacji. W pewnym stopniu można temu zapobiec przez całkowej przykrycie zadołowanych roślin matami, lub słomą. W tym celu rośliny należy bardzo silnie pochylić lub położyć.
Sadzenie roślin z rozwijającymi się pąkami w gorące i suche dni jest zawsze połączone z ryzykiem nieprzyjęcia się ich. Dlatego bardzo ważne jest sadzenie najpierw tych roślin, które najwcześniej rozpoczynają wegetację. Rośliny nie posadzone w okresie wiosennym i przechowywane do jesieni stają się zwykle materiałem bezwartościowym. Mniej niebezpieczne jest przechowywanie roślin przez okres zimy, jeżeli są one zabezpieczone przed wysychaniem przez odpowiednie zadołowanie i osłonięcie.
W odniesieniu do każdego sposobu przechowywania roślin, nawet krótkotrwałego, konieczne jest zachowanie określonego porządku roślin. Najwygodniej jest dołować rośliny w porządku alfabetycznym nazw rodzajowych i gatunkowych według posiadanego spisu. Wszystkie rośliny powinny mieć etykiety z podaną na nich nazwą gatunku lub odmiany, lub przynajmniej liczbę porządkową według wykazu.