Rośliny na piękny żywopłot

Rośliny na piękny żywopłot

Żywopłoty można spotkać niemal w każdym ogrodzie. Spełniają one wiele funkcji m.in. osłaniają wnętrze ogrodu od wiatru, pyłu, kurzu oraz ulicznego hałasu, ale i spojrzeń sąsiadów. Ponadto żywopłoty możemy wykorzystać w celu porządkowania wnętrza ogrodu, lub do zasłaniania jego nieestetyczne fragmentów. Żywopłoty można zakładać z wielu gatunków roślin i w różny sposób je prowadzić. W zależności od tego, czy żywopłot jest cięty i jaka formę ma cięcie wyróżniamy żywopłoty:

  • nie formowane – rośliny nie są cięte i rozrastają się swobodnie. Na taki żywopłot świetnie nadają się niektóre krzewy liściaste, oraz kolumnowe iglaki np. tuja Smaragd.
  • częściowo formowane – rośliny są formowane, ale zachowują naturalny pokrój. Na taki żywopłot nadają się te same rośliny co na żywopłot nieformowany.
  • formowane – rośliny w takim żywopłocie rosną bardzo blisko siebie i są często strzyżone w geometryczne formy. Na takie żywopłoty nadają się cisy, bukszpan, thuja Brabant, berberys Thunberga, ligustr pospolity, grab pospolity, buk pospolity i głóg dwuszyjkowy.

Wiedząc jakie funkcje będzie spełniał żywopłot w naszym ogrodzie należy starannie dobrać gatunki roślin, z których zostanie stworzony i zaplanować jak gęsto posadzić rośliny. Poniżej przedstawiamy listę najcenniejszych roślin na żywopłoty, które z pewnością sprawdza się w warunkach Rzeszowa i okolic.

Rośliny polecane na żywopłoty

  • Żywotnika zachodni (Thuja) Smaragd – roślina intensywnie, szmaragdowozielona, bardzo gęsta, o wąskokolumnowym pokroju, dzieki czemu nie ma konieczności jej cięcia. Rośnie dość szybko. Po osiągnięciu zamierzonej wysokości żywopłotu można przyciąć jej wierzchołki, w wyniku czego roślina będzie rosnąć wolniej. Aby szybko osiągnąć zwarty żywopłot rośliny należy sadzić co 0,6 – 0,8 m. Jedna z najlepszych roślin na wysokie żywopłoty osłonowe.
  • Żywotnika zachodni (Thuja) Brabant – szeroka, lużna, szybko rosnąca odmaiana thuji. Nadaje się na żywopłoty formowane. Regularne strzyżenie sprawia, że mocno gęstnieje i tworzy zwartą zieloną ścianę. Zalecany rozstaw sadzenia to 0,7 – 0,8 m.
  • Żywotnika zachodni (Thuja) Aureospicata, Europa gold, Yellow Ribbon, Aurescens – odmiany dość silnie rosnące, o pokroju jajowatym i zielonożółtym, lub żółtym zabarwieniu łusek. Można z nich stworzyć żywopłot formowany taki jak z odmiany Brabant, ale również częściowo formowany, lub nie formowany.
  • Cis pospolity, Bukszpan wieczniezielony – rośliny świetnie znoszące cięcie, ale stosunkowo wolno rosnące. Rewelacyjnie nadają się na niskie strzyżone żywopłoty obwódkowe. Na jeden metr bieżący żywopłotu należy posadzić co najmniej 6 roślin w dwóch mijających się rzędach.
  • Berberys Thunberga – średniej wielkości, ciernisty krzew, który posiada dużo barwnolistnych odmian. W zależności od celu i odmiany można z niego utworzyć żywopłot formowane, częściowo formowane i nie formowane, średnio wysokie i niskie o różnym przeznaczeniu.
  • Grab pospolity, Buk zwyczajny, Głóg dwuszyjkowy – drzewa liściaste nadające się na wysokie formowane żywopłoty osłonowe. Buk i grab, często nie spuszczają jesienią liści, dzięki czemu, żywopłot stanowi gęstą ścianę również w zimie. Głóg posiada ciernie, przez co żywopłoty z tej rośliny szczególnie trudno sforsować. Aby utworzyć zwarty żywopłot należy posadzić w dwóch rzędch 6 sadzonek buka, grabu, lub głogu na jeden metr bieżący żywopłotu.
  • Tawuła japońska, Pięciornik krzewiasty – niskie, gęste, kwitnące krzewy nadające się świetnie na obwódkowe żywopłoty częściowo formowane, lub nieformowane.

  • Pęcherznica kalinolistna – krzew średniej wielkości, posiadający barwnolistne odmiany. Nadaje się na kolorowe żywopłoty częściowo formowane, lub nie formowane. Gęstość sadzenia w żywopłocie od 0,5 do 1m.
  • Tawuła wczesna, van Houtte’a i szara – krzewy liściaste efektownie, biało kwitnące w maju. Nadają się na średniej wysokości żywopłoty nie formowane i częściowo formowane, przy czym cięcie powinno być wykonane po kwitnieniu. Gęstość sadzenia jak w przypadku pęcherznicy.
  • Krzewuszka cudowna – krzew liściasty posiadający liczne barwnolistne odmiany, efektownie kwitnący wczesnym latem. Przeznaczenie i sadzenie jak w przypadku pęcherznicy i tawuł. Ciąć należy po kwitnieniu.
  • Forsycja pośrednia – średniej wielkości krzew bardzo efektownie kwitnący wczesna wiosną. Przeznaczenie, sadzenie i ciecie jak w przypadku tawuł.