Trawy ozdobne – modne, piękne, niewymagające
Trawy ozdobne są bardzo interesującą grupą roślin, która ostatnio staje się coraz modniejsza zarówno w ogrodach przydomowych, jak i zieleni publicznej. Swoja atrakcyjność trawy zawdzięczają bogactwu form i barw, na ogół łatwej uprawie i niewielkim wymaganiom, szybkiemu wzrostowi i możliwości tworzenia bardzo z nich bardzo interesujących i oryginalnych kompozycji w zestawieniu z innymi roślinami.
Trawy ozdobne wprowadzają do ogrodu dużo dynamiki ,wrażenie lekkości i ulotności. Ta grupa roślin sprawdzi się zarówno w założeniach ogrodowych o charakterze japońskim, jak i w ogrodach w stylu angielskim, lub wiejskim. Trawy ozdobne nadają się do kompozycji nad woda, na wrzosowiska, do barwnych kompozycji z roślinami liściastymi, lub iglakami. Wysokie odmiany traw mogą zastąpić żywopłoty, z kolei niskie gatunki tworzące rozłogi można wykorzystać do zadarniania skarp. Zatem jeśli przystępujemy do projektowania i zakładania przydomowego ogrodu zastanówmy się, czy nie warto znaleźć w nim miejsca właśnie dla traw ozdobnych. Poniżej przedstawiamy kilka popularnych gatunków traw ozdobnych, które z pewnością sprawdza się w ogrodach w warunkach klimatycznych Rzeszowa i okolic:
- Miskant chiński – w zależności od odmiany średnio wysoka, lub wysoka trawa(osiąga od 0,6 do 2,5 m wysokości) , której ozdoba są zarówno gęste liście, ale i pojawiające się późnym latem i jesienią piękne, puszyste kwiatostany. Szczególnie interesujące i godne polecenia odmiany to Zembrinus i Strictus o liściach w żółte pasy, Silberfeder, Rotsibler, Karl Foester o bardzo efektownych kwiatostanach czy Morning ligh o pięknych, delikatnych liściach. Odmiany miskantu chińskiego rewelacyjnie nadają się nad brzegi zbiorników wodnych, do mieszanych, barwnych kompozycji oraz do minimalistycznych ogrodów w stylu nowoczesnym.
- Miskant olbrzymi – gatunek bardzo wysokiej trawy – odmiana Giganteus osiąga nawet 3,5m wysokości. Gatunek ten nadaje się do kompozycji z innymi dużymi roślinami, jako osłona mało atrakcyjnych elementów w ogrodzie, czy wręcz żywopłot oraz do kompozycji nad większymi zbiornikami wodnymi.
- Śmiałek darniowy – gatunek średnio wysoki (osiąga ok. 1-1,2 m wysokości), którego ozdoba są piękne, delikatne kwiatostany, które zdobią roślinę przez całe lato. Doskonale nadaje się nad wodę oraz do założeń naturalistycznych, którym nadaje lekki, zwiewny charakter. Ciekawa odmiana tego gatunku jest odmiana Goldtau.
- Kostrzewa sina – zwarta, niska trawa tworząca gęste kępy wysokości ok. 30cm. Roślina o sino-niebieskim zabarwieniu liści, którego intensywność zależy od odmiany. Ma bardzo małe wymagania glebowe i wilgotnościowe. Niezastąpiona na wrzosowiskach, w ogrodach skalnych i kompozycjach z miniaturowymi iglakami.
- Rozplenica japońska – średniej wielkości trawa tworząca zwarte kępy, której największą ozdoba są pojawiające się jesienią bardzo liczne, delikatne, kwiatostany o formie Klosów. Rozplenica ma bardzo dużo odmian, niestety nie wszystkie w warunkach Rzeszowa dobrze zimują (nie zimują m.in. odmiany czerwono listne). Warto posadzić ta trawę w różnego rodzaju kompozycjach, nad oczkiem wodnym, na wrzosowisku, czy w ogrodzie skalnym.
- Spartyna grzebieniasta- wysoka trawa przekraczająca 1,5m wysokości o ładnym kaskadowym pokroju, który zawdzięcza przewijającym na boki liściom. Trawa o bardzo małych wymaganiach glebowych. Doskonale prezentuje się nad woda oraz w urozmaiconych, barwnych kompozycjach. Bardzo ładna odmianą tego gatunku jest odmiana Auromarginata o pasiastych, żółto-zielonych liściach.