Drewniane bramy nie są wieczne, również te pokryte środkami impregnującymi. Jeśli taka stara ogrodowa brama nie nadaje się już do remontu, to nie powód, by od razu załamywać ręce – trzeba zrobić nową.
Bramy i furtki można kupić gotowe, w różnych wersjach i stylach. Niestety, oferowane są one tylko w standardowych szerokościach, które dla furtek wynoszą 100 cm, a dla podwójnych bram 300 cm. Jeśli budujemy nowy plot, nie będzie to żadnym problemem, ponieważ możemy ustawiać slupy lub filary w dowolnych odległościach. Sprawa się komplikuje, gdy wymieniona ma być tylko stara brama o szerokości wyznaczonej odstępem pomiędzy istniejącymi już słupami. Nie pasują do nich przeważnie żadne standardowe wyroby, więc trzeba liczyć się z koniecznością wykonania bramy na specjalne zamówienie.
Gotowe lakierowane bramy bez okuć, wykonane z litego drewna, kosztują sporo; za wykonane na specjalne zamówienie (jeśli w ogóle ktoś się tego podejmie) trzeba zapłacić jeszcze drożej.
Nasza propozycja jest dużo tańsza. Materiał na bramę, czyli impregnowane ciśnieniowo sosnowe drewno konstrukcyjne, kupimy za dziesiątą część ceny gotowego wyrobu. Do tego trzeba doliczyć koszt zestawu metalowych okuć na oba skrzydła i jeszcze trochę na specjalny podkład i farbę chroniącą powierzchnię przed wpływami atmosferycznymi.
Bramę można dodatkowo ozdobić bogatymi ornamentami, inicjałami, numerem domu, a nawet figurkami ptaków lub zwierząt. W tym zakresie prac proponujemy całkowitą dowolność, zgodnie z zasadą, że każdy ma prawo mieć własne oryginalne pomysły. Przedstawione na ilustracji łabędzie to tylko jeden z wielu możliwych przykładów dekoracji.