Konstrukcja bramy jest niezwykle prosta, gdyż ma formę prostokątnej ramy składającej się z trzech nałożonych na siebie warstw impregnowanego drewna. Do budowy bramy użyto desek 20 x 45 mm i 20 x 70 mm. Wszystkie wkręty i gwoździe powinny być ocynkowane dla ochrony przed korozją. Wodoodporny biały klej dodatkowo umacnia połączenia poszczególnych elementów.
Deski przycina się seryjnie. W tym celu wystarczy zamocować ściskami klocek z surowego drewna, pełniący rolę prowadnicy.
Dwie warstwy desek łączone są przy pomocy kleju wodoodpornego i nierdzewnych wkrętów -w miejscach styku elementów.
Wolne przestrzenie w dolnej warstwie uzupełnia się odpowiednio dopasowanymi elementami. Połączenia wykonuje się klejem i śrubami.
Łaty i ornamenty są częściami warstwy środkowej. Należy wymierzyć wolną przestrzeń, by wykonać odpowiednio duże klocki dystansowe.
Krzyżowe upiększenia należy połączyć na zakładkę w miejscu ich przecięcia. Obie łączone deski zacinamy dłutem do połowy grubości.
Ornamenty należy przykręcić do desek dolnej warstwy, a wolne przestrzenie między nimi wypełnić trójkątnymi wstawkami.
Trzecia warstwa przykrywa złącza warstwy środkowej. Należy ją przykleić i przybić gwoździami. Łby trzeba wpuścić w drewno i zakitować.
Jeśli budujemy bramę dwuskrzydłową, bez oddzielnej furtki, warto zastanowić się nad wersją dzieloną asymetrycznie. Prezentujemy tu przykład takiego właśnie nietradycyjnego rozwiązania. Wszystkie osoby wchodzące do naszego ogrodu muszą teraz otworzyć tylko małe skrzydło bramy o szerokości 85 cm, natomiast dla wprowadzenia samochodu na podjazd trzeba dodatkowo otworzyć drugie, dokładnie dwa razy większe skrzydło. Wspiera się ono na elemencie ślizgowym przymocowanym do podłoża i stanowi blokadę dla skrzydła furtki. Dzięki podziałowi na trzy identycznie ozdobne elementy, brama sprawia wrażenie symetrycznej. Podane tutaj wymiary odnoszą się wyłącznie do tej konkretnej, wykonanej przez nas konstrukcji i mają znaczenie orientacyjne. Każdą bramę należy zwymiarować osobno.